fb youtube
Strona główna Gmina OSP

POKAZ RATOWNICTWA W WYKONANIU OSP JEDWABNE

zdjęcia artykułu 12
2015-07-24 11:52 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 4613
Foto
W niedzielę 19.07.2015 o godz. 17.00, podczas obchodów Dni Jedwabnego, odbył się pokaz ratownictwa technicznego w wykonaniu OSP Jedwabne. W pokazie tym udział brało siedmiu strażaków z naszej jednostki oraz strażak z jednostki OSP Wizna, który pełnił rolę komentatora.

Według założeń: ratowników zadysponowano do wypadku samochodowego, gdzie znajdowała się jedna osoba poszkodowana. Do zdarzenia wyruszył zastęp GBA Star 244. Podczas pokazu strażacy zaprezentowali jedną z technik ewakuacji osoby poszkodowanej, uwięzionej w aucie.

W pierwszej kolejności po dojechaniu na miejsce zdarzenia, ratownicy zabezpieczyli teren oraz odcięli źródło prądu w pojeździe, znajdujące się pod maską w przedniej części samochodu osobowego. Następnie pojazd został ustabilizowany za pomocą specjalnych klocków. Po wybiciu bocznej szyby, do środka auta weszło dwóch ratowników, którzy zapewnili osobie poszkodowanej odpowiednią opiekę: sprawdzili oddech, tętno oraz założyli kołnierz ortopedyczny. Zapadła również decyzja o podaniu poszkodowanemu tlenu. Przy pomocy opatrunku typu Codofix, opatrzona została rana łuku brwiowego. Kolejnym etapem akcji ratowniczej było wydobycie osoby poszkodowanej z pojazdu. Strażacy przy pomocy rozpieraka ramieniowego otworzyli drzwi od strony kierowcy, następnie wycięli przednią szybę pojazdu oraz, przy pomocy nożyc hydraulicznych, odcięli dach. Ranny został położony na desce ortopedycznej a następnie wyjęty z auta. Po ewakuacji poszkodowanego, z pojazdu zaczęły wydobywać się kłęby dymu. Jeden ze strażaków w aparacie ODO przystąpił do gaszenia pożaru. W tym samym czasie poszkodowanemu udzielana była dalsza pomoc medyczna, polegająca na stabilizacji oraz zabezpieczeniu przed przemieszczeniem się dwóch odłamków metalu, tkwiących w kończynach oraz założona została szyna Kramera. Po wykonaniu wszystkich czynności ratowniczych, do deski z poszkodowanym przypięte zostały klocki stabilizacyjne oraz pasy. Ostatnim etapem, do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego, było zapewnienie poszkodowanemu komfortu psychicznego i termicznego.

Pokaz ten przygotowali jak również wzięli w nim udział:

Czerwaciuk Paweł (OSP Jedwabne)

Rutkowski Sylwester (OSP Jedwabne)

Grądowski Marek (OSP Jedwabne)

Domaszewski Maciej (OSP Jedwabne)

Orłowski Karol (OSP Jedwabne)

Karwowski Jan (OSP Jedwabne)

Kowalski Przemysław – poszkodowany (OSP Jedwabne)

Pogroszewski Grzegorz – komentator (OSP Wizna)


Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem