fb youtube
Strona główna Aktualności

Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

zdjęcia artykułu 30
2024-03-10 12:11 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 807
Foto

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

W Gminie Jedwabne obchody odbyły się w niedzielę (10 marca) mszą świętą o godz. 9:30 celebrowaną przez ks. Andrzeja Mikuckiego w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Kościele św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem. 

W uroczystościach uczestniczyli Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Wiesław Olszewski, członek Zarządu Rady Powiatowej Kazimierz Polkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem Andrzej Górski wraz z radnymi, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem Ewelina Żebrowska-Walczyk, Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem Swietłana Żebrowska oraz Zbigniew Prószyński, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadborach Sławomir Dębek, Harcerze Dwudziestej Pierwszej Drużyny Harcerskiej „AGAPA – Pomocna Dłoń imienia księdza Kazimierza Lutosławskiego” oraz mieszkańcy miasta i Gminy Jedwabne.

Zgromadzeni udali się pod Pomnik pułk. Bogdana Śleszyńskiego ps. Łoś upamiętniający poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego, gdzie po odśpiewanym Hymnie Narodowym delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze.

Kwiaty - będących wyrazem naszej wdzięczności tym wszystkim, którzy wywalczyli Polsce niepodległość – złożyli:

1. Przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu łomżyńskiego i białostockiego: Kazimierz Polkowski, Mieczysław Kruszewski i Dariusz Syrnicki,

2. Przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu Warszawa-Mazowsze: Wiesław Olszewski, Zbigniew Bagiński i Ryszard Święszkowski,

3. Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Jedwabnem Andrzejem Górskim,

4. Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem Ewelina Żebrowska-Walczyk wraz z drużynową 21 DH Agapa Pomocna Dłoń im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego Marzeną Bagińską,

5. Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem Zbigniew Prószyński wraz z wicedyrektor Swietłaną Żebrowską,

6. Znicz zapałił Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadborach Sławomir Dębek. 

Uroczystościom towarzyszyły sztandary:

- Sztandar Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża

- Sztandar Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Białystok

- Sztandar Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Warszawa Mazowsze

- Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem

Na zakończenie odśpiewana została pieśń żołnierska Żołnierzy Wyklętych "Już dopala się ogień biwaku". Po uroczystościach wszyscy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem na ciepły poczęstunek.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem