fb youtube
Strona główna Aktualności

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Sybirakom

zdjęcia artykułu 49
2022-09-30 15:33 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1264
Foto
Na terenie parku przy Placu Jana Pawła II w Jedwabnem w piątek 30 września uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą mieszkańcom Gminy Jedwabne, którzy zostali wywiezieni na Syberię.
Punktualnie o godzinie 10 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta za Sybiraków oraz ich rodziny, koncelebrowana przez ks. dziekana Jerzego Dembińskiego.
Następnie wszyscy zgromadzeni przemaszerowali pod pomnik Sybiraków, gdzie odbył się ceremoniał podniesienia flagi na maszt. Poczet flagowy składał się z harcerzy z 21 DH "Agapa - Pomocna Dłoń" im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego.
Po odśpiewaniu hymnu nastąpiło odsłonięcie tablicy, na której znajduje się 230 nazwisk osób wywiezionych w głąb Rosji. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod pomnikiem Sybiraków, jak i samą tablicą.
Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski w swoim przemówieniu dziękował wszystkim przybyłym gościom. W piątkowym wydarzeniu udział wzięli: Ks. Dziekan Jerzy Dembiński wraz z wikariuszami, poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, senator Marek Komorowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, zastępca Wójta Piątnicy Bogdan Bieńczyk, Prezes Zarządu Związku Sybiraków w Łomży Danuta Pieńkowska-Wolfrat, Helena Karwowska wraz z rodzinami Sybiraków Panią Danutą Komorowską oraz Ireną Kuklińską-Kashper, sekretarz Związku Sybiraków oddział w Łomży Nina Żyłko, Dowódca jednostki PSP w Łomży młodszy brygadier Waldemar Butrymowicz, Naczelnik IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Dr Bożena Koszel-Pleszkaczuk, major Karol Kurowski w imieniu dowódcy 18 Pułku Logistycznego w Łomży, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej Wiesław Olszewski, członek Zarządu Rady Powiatowej Kazimierz Polkowski, Radny Powiatowy Andrzej Biedrzycki, mecenas Anna Ambrożewska, Prezes Banku Spółdzielczego w Jedwabnem Dariusz Duchnowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszynach Sylwia Pieńkowska, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem Zbigniew Prószyński wraz z młodzieżą, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem Andrzej Górski wraz z radnymi, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem Jadwiga Bekus, Strażacy z OSP Jedwabne, harcerze na czele z druhną Marzeną Bagińską, mieszkańcy naszej gminy.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem zgodnie z harmonogramem odbył się montaż słowno-muzyczny pt. „Nigdy więcej wojny”  przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem. Zwieńczeniem był koncert kwartetu smyczkowego ALLA BREVE.
Tablicę wykonał Pan Kazimierz Sokołowski. Przedsięwzięcie współfinansowano ze środków Województwa Podlaskiego. Wniosek o dofinansowanie złożony został przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej.
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem