fb youtube
Strona główna Aktualności

Gminno-Parafialne Święto Plonów 2022

zdjęcia artykułu 83
2022-08-29 10:34 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1233
Foto

W niedzielę 28 sierpnia 2022 r. rolnicy z naszej Gminy obchodzili swoje Święto Dziękczynienia za pomyślne plony. Po raz drugi uroczystość przybrała formę Dożynek Gminno-Parafialnych. W tym roku połączone były one z Podlaskim Piknikiem Rodzinnym. W przygotowanie wieńca dożynkowego zaangażowali się mieszkańcy Kubrzan. Inauguracją była rozpoczęta wspaniałym korowodem msza święta, który pod przewodnictwem Proboszcza Ks. Jerzego Dembińskiego wszedł do naszego parafialnego Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Podczas mszy poświęcone zostały przyniesione przez wiernych dary. Doniosłość uroczystości podkreśliły delegacje dożynkowe z poszczególnych sołectw, ale też obecność przedstawicieli władz Gminy Jedwabne i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, Poseł Kazimierz Gwiazdowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, Komendant Miejski Policji w Łomży Krzysztof Woźniewski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży Jacek Bargielski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Olszewski, członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Kazimierz Polkowski, radni i sołtysi naszej Gminy jak również licznie zgromadzeni rolnicy wraz z rodzinami. W ciepłych słowach do wszystkich obecnych zwrócił się Proboszcz Ks. Jerzy Dembiński, który w swoim wystąpieniu w szczególności podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Podkreślił, że Dożynki to szczególna uroczystość, która powinna integrować wszystkich mieszkańców.

     Po zakończonej Mszy Św. wszyscy udali się pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem, gdzie czekał na przybyłych ogrom atrakcji. Po oficjalnych przemowach i rozpoczęciu Dożynek, wręczone zostały nagrody dla uczestników zawodów wędkarskich, które odbyły się  w godzinach porannych.

Każdy z przybyłych gości mógł skosztować pysznych potraw oraz słodkości przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Strażacy z OSP Jedwabne przygotowali swoje wozy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci. Wystawione były również inne pojazdy, na które Gmina Jedwabne uzyskała dofinansowania w ostatnich latach.

Przed publicznością zaprezentował się zespół ZIOMALE. Nie zabrakło oczywiście dmuchanych zjeżdżalni, popcornu i waty cukrowej. Była również możliwość skorzystania ze specjalnego stanowiska dot. dodatku węglowego przygotowanego przez pracowników Urzędu Miejskiego w Jedwabnem. Swoje stoiska zaprezentowała również Policja, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomża.

Prowadzona była zbiórka środków na rzecz chorego na SMA2 Filipka Nowackiego. Datki do puszek zbierane były zarówno przez harcerzy jak i przy każdym znajdującym się na festynie stoisku.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem