fb youtube
Strona główna Aktualności

Zawierzenie miasta, gminy oraz parafii

zdjęcia artykułu 42
2022-07-18 12:12 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1716
Foto

Gmina i parafia Jedwabne wraz z parafią Burzyn są już oficjalnie zawierzone Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Zawierzenia Parafii dokonali ks. Dziekan Jerzy Dembiński oraz ks. Proboszcz dr. Marcin Sobiech odczytując akt zawierzenia. Aktu zawierzenia Miasta i Gminy dokonał Burmistrz Adam Niebrzydowski podczas uroczystych mszy świętych 17 lipca 2022 r. o godzinie 9.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie oraz godzinie 12.00 w kościele Św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem.


Niepokalana, Wszechpośredniczko Łask, nieba i ziemi Królowo,
         Ucieczko grzesznych i Matko nasza najmiłościwsza,

ja, Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski,   

klękam przed Bogiem i Tobą, Maryjo, w obecności Aniołów i Świętych,
                        aby zawierzyć Twojemu Niepokalanemu Sercu
                       
Miasto i Gminę Jedwabne,

pracowników urzędu, radnych, przedstawicieli władzy byłej, obecnej i przyszłej.

Zawierzam Tobie wszystkich mieszkańców, ich rodziny, instytucje, zakłady pracy, placówki oświatowo-wychowawcze, służbę zdrowia, parafie i duszpasterzy. Twemu Niepokalanemu Sercu, oddaję ich dusze i ciało, wolę i rozum, zmysły i pamięć oraz wszystkie ich myśli, plany, dobra duchowe i doczesne, przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i całą wieczność. Niepokalane Serce Maryi, uwolnij i zachowaj wszystkich od zniewoleń demonicznych oraz ulecz wszystkie konsekwencje grzechów.
Królowo Polski, Tobie powierzam rozwój naszego regionu, naszych miejscowości oraz świętość ich mieszkańców. Na znak synowskiego oddania przekazuję Ci- Matko Najświętsza - klucz do bram naszego Miasta i Gminy oraz do naszych serc. Niepokalane Serce Maryi, niech za Twoim wstawiennictwem nasza społeczność lokalna rozwija się na chwałę Boga, Kościoła i Ojczyzny. Królowo Polski, rozporządzaj nią według zamiarów i planów miłości Bożej. Spraw aby serca mieszkańców i władz otworzyły się na płomień miłości Twojego Niepokalanego Serca. Niech Ono zatriumfuje w naszych sercach.

Niech przez Twoje Niepokalane Serce, Maryjo, na naszej ziemi wzrasta

Królestwo Najświętszego Serca Jezusowego. Amen.


Po odczytaniu aktu zawierzenia Burmistrz przekazał symboliczny klucz.

Ks. Dziekan i Proboszcz Parafii w Jedwabnem dziękował Burmistrzowi za zawierzenie miasta i gminy, zaś wszystkim zgromadzonym za obecność w tak historycznym momencie. W swojej przemowie zaznaczył, że sama inicjatywa zawierzenia ma charakter oddolny, narodziła się wśród samych wiernych. Z prośbą o jej wsparcie zgłosił się jeden z parafian. Ksiądz Dziekan okazał również wdzięczność całej Radzie Parafialnej oraz Radzie Miejskiej, która na ostatniej sesji jednogłośnie poparła pomysł, wyrażając to w głosowaniu przyjętym stanowiskiem:

Rada Miejska świadoma jest bogactwa duchowego i kultu maryjnego, który przez wieki był obecny w naszej kulturze. Pragniemy w sposób szczególny związać nasze miasto i gminę  z Najświętszą Maryją Panną, Królową Polski. Wsłuchując się w głos ruchów i wspólnot katolickich działających na terenie naszej gminy przyjmujemy pozytywne stanowisko i zawierzymy wszystkie sprawy miasta
i gminy Jedwabne Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

W świątyni zgromadziło się wielu wiernych, w tym m.in. przedstawiciele władz powiatowych- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Wiesław Olszewski, członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Kazimierz Polkowski oraz gminnych- przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem Andrzej Górski wraz z radnymi. Nie zabrakło również przedstawicieli ZSS w Jedwabnem, strażaków z OSP Jedwabne, a także pocztów sztandarowych:

- Sztandar Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Warszawa Mazowsze
- Sztandar Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem
- Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem

Uroczystość miała bardzo doniosły i religijny charakter.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem