fb youtube
Strona główna Aktualności

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

zdjęcia artykułu 15
2022-05-04 08:18 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1030
Foto

3 maja 2022 r. mieszkańcy gminy Jedwabne licznie stawili się w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem, aby uczcić tak ważne święto. Uroczystości rozpoczęły się montażem słowno muzycznym przedstawionym przez uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem przygotowanym pod przewodnictwem Wiesława Olszewskiego. Występ dotyczył historycznych wydarzeń uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po którym odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych za jej wolność. Homilię wygłosił ks. Maciej Kiempista przypominając, że 3 Maja to nie tylko rocznica uchwalenia konstytucji, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nieodłącznie wiąże się z polską historią.

We mszy św. udział wzięli Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Radni Rady Miejskiej w Jedwabnem, Dyrektorzy Szkół, Sybiracy, harcerze, strażacy, licznie zgromadzeni wierni oraz poczty sztandarowe.
Następnie zgromadzeni udali się pod pomnik Sybiraka, gdzie poszczególne delegacje oddały hołd, złożyły wiązanki kwiatów i znicze.

W składzie delegacji znaleźli się:

- Adam Mariusz Niebrzydowski- Burmistrz Jedwabnego,

- Andrzej Górski- Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem,

- Wiesław Olszewski- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego,

- Zbigniew Prószyński i Swietłana Żebrowska- dyrektorzy Zespołu Szkół Samorządowych w Jedwabnem,

- Helena Karwowska i Irena Kuklinska-Kashper- Związek Sybiraków

- harcerze z 21 DH "Agapa - Pomocna Dłoń" im. Ks. Kazimierza Lutosławskiego.

 


Konstytucja 3 majauchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, 3 maja 1791 roku, była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

 

źródło: https://www.archiwa.gov.pl

Zdjęcie
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem