fb youtube
Strona główna Gmina Zadania realizowane ze środków budżetu państwa Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Pomoc finansowa w wysokości 2 500 000 zł na drogę Wizna - Jedwabne

zdjęcia artykułu 3
2020-10-02 08:07 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 2022
Foto

W sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Łomży, w obecności burmistrza Jedwabnego Adama Niebrzydowskigo i zastępcy wójta Wizny Włodzimierza Łąki, wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś podpisał udzielenie pomocy finansowej w wysokości 2 500 000,00 zł na "Przebudowa i rozbudowa drogi powiatowej nr 1961B Wizna - Męczki - Kotowo Plac - Jedwabne - (ul. Wojska Polskiego) oraz odcinka drogi powiatowej nr 1928B - ul. Jana Pawła II w Jedwabnem".

- Bardzo ważna dla nas droga, można powiedzieć strategiczna, z której będą korzystać mieszkańcy nie tylko Gminy Jedwabne, ale też Gminy Wizna, Stawiski, Przytuły – mówił zadowolony Adam Niebrzydowski, Burmistrz Jedwabnego, którego wicemarszałek Olbryś wskazał jako inicjatora pomysłu - Jest to najkrótsza droga z Kolna do Białegostoku.

Tragiczny stan drogi był znany nie tylko okolicznym mieszkańcom. Władze samorządowe także zdawały sobie z tego sprawę, ale to droga powiatowa, a powiat nie miał tych pieniędzy. - Problem, który istniał wiele lat, a środki powiatu były niewystarczające, żeby rozwiązanie problemu udźwignąć – mówiła wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska - Z pomocą przyszedł samorząd województwa podlaskiego, dzięki olbrzymiemu wsparciu marszałka możemy dzisiaj finalizować kolejny etap przedsięwzięcia.

Inicjatywa Gmin Jedwabne i Wizny oraz pomoc Marszałka sprawiły, że już został rozpisany przetarg. - Mieszkańcy apelowali do wszystkich samorządów i to jest wykonanie tych wszystkich obietnic i próśb mieszkańców – mówił wicemarszałek Marek Olbryś. - Przy dobrych wiatrach, przy dobrej koniunkturze, za rok spotkamy się na przecięciu wstęgi tej drogi – dodawał zadowolony.

Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego, podkreślał wagę i subtelność umowy. - W końcu doszło do sfinalizowania tych działań, które podejmowaliśmy od dłuższego czasu – mówił. - Cieszę się, że powstał pierwszy w kraju montaż finansowy, który umożliwi biedniejszym gminom finalizowanie takich inwestycji. Wiele gmin nie stać, aby wydatkować takie olbrzymie środki na takie drogi, które przełożą się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i uczestników tej drogi. 

Zastępcy wójta Wizny Włodzimierz Łąka zauważał, że „ta droga ma status drogi powiatowej, ale jak popatrzeć na mapę to widać, że ma ona zdecydowanie większe znaczenie”. - Nie chodzi o to, aby remontować pół kilometra czy kilometr i najsłabsze punkty – mówił Łąka -  tylko żeby drogę przebudować na całym odcinku. Stąd ten wysiłek samorządów i nasz wkład, bo inaczej powiat by tego nie zrealizował.

Planowany odcinek do przebudowy to 12,6 km. spinające drogę krajową 64 (Łomża - Białystok) z wojewódzką 668 (Łomża - Jedwabne). Zostanie podniesiony standard drogi z L (lokalnej) do Z (międzygminnej). Będzie miała jezdnię szerokości 6 m, z  obustronnymi poboczami z kruszywa naturalnego. W Jedwabnem i Wiźnie uzupełnione zostaną chodniki. Poprawiony zostanie stan odwodnienia. Nowa organizacja ruchu czyli oznakowanie poziome, którego dzisiaj nie ma. Nowe oznakowanie pionowe, bariery, wygrodzenia.

Powiat szacuje koszty na poziomie 12,5 mln zł. Marszałek dofinansował kwotą 2,5 mln zł co stanowi wkład powiatu (20%), gminy Jedwabne i Wizna dokładają po 15%, reszta ma pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych.

 

źródło: 4lomza.pl

Zdjęcie
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem