fb youtube
Strona główna Aktualności

Uroczyste odsłonięcie pierwszego muralu w Jedwabnem

zdjęcia artykułu 17
2020-07-31 09:32 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 2446
Foto

30 lipca 2020 r. w Jedwabnem odsłonięto mural poświęcony około 500 mieszkańcom Gminy Jedwabne wywiezionym na Sybir. Ze względów bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa ilość osób biorąca udział w uroczystości została mocno ograniczona.

W obchodach uczestniczyli m.in. Poseł Kazimierz Gwiazdowski, dyrektor IPN w Białymstoku dr Piotr Kardela, wykonawca muralu dr Rafał Roskowiński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Prezes Związku Sybiraków w Gminie Jedwabne Helena Karwowska, zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Juliusz Jakimowicz, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski, Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda, radni Powiatu Łomżyńskiego Kazimierz Polkowski i Wiesław Olszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem Andrzej Górski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Jedwabieńskiej Józef Zając.

Uroczystość rozpoczęła się od przecięcia wstęgi oraz pamiątkowego zdjęcia. Zapalone zostały również znicze. Następnie udano się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnem.

Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski przywitał wszystkich przybyłych gości.

Uroczystość bardzo ważna nie tylko ze względu na architekturę, ale drugi aspekt to pewnego rodzaju nauka o historii. Często się mówi, że historia jest jedna i nie trzeba się jej uczyć i powtarzać, ale niestety jak pokazuje nasze doświadczenie, tę historię trzeba na nowo odkrywać, a taki mural bardzo pozytywnie będzie oddziaływał na naszych mieszkańców szczególnie tych najmłodszych, bo to jest nasza przyszłość. Jak napisał Cyprian Kamil Norwid: "Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło" dlatego też historia jest podwaliną istnienia naszego narodu i dbamy o nią wyrazem takiego muralu”- mówił w dalszej części przemówienia.

Juliusz Jakimowicz przeczytał okolicznościowy list od Zarządu Województwa Podlaskiego:

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

 

Nie zabrakło również opowieści Pani Heleny Karwowskiej, która jako 6-miesięczne dziecko została wywieziona na Syberię i dopiero po 6 latach powróciła do Polski.

Po oficjalnych przemowach rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez dzieci i młodzież z naszej gminy pod opieką Pani Magdaleny Jasińskiej. Wierszom oraz piosenkom towarzyszyła również gra na pianinie w wykonaniu Kuby Jasińskiego. Po reakcjach wszystkich zebranych nie dało się ukryć, że całe przedsięwzięcie było bardzo wzruszające. Spektakl zakończył się gromkimi brawami.

Burmistrz Jedwabnego bardzo serdecznie podziękował za zorganizowanie obchodów właśnie w takiej formie i zaprosił na catering przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Orlikowa „Orlikowianki”.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem