fb youtube
Strona główna Kultura MGOK

Warsztaty "NIE NUDŹ SIĘ W DOMU"

2020-03-19 14:33 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 1624

NIE NUDŹ SIĘ W DOMU, POPRAW SOBIE HUMOR!

MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY W JEDWABNEM

ZACHĘCA DO ZAJĘĆ TWÓRCZYCH W DOMU

WARSZTATY NR 1

PISANKI

Pisanka - ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez koszyczka pełnego kolorowych pisanek. Wspólne malowanie jaj to nie tylko tradycja, ale także dobra zabawa. Obok baranka, króliczka i kurczaczka to jedno z najbardziej wymownych haseł kojarzących się nam z tymi właśnie świętami. Jedną z metod zdobienia jaj są kraszanki. Kraszanką nazywamy jajka malowane na jeden kolor.

Kolor skorupki uzyskać możemy na różne sposoby. Tradycyjnie już od wielu lat barwiono je za pomocą naturalnych składników roślinnych, które dawały określony kolor:

  • łupiny cebuli - brązowy
  • kwiat nagietka - złoty, żółty
  • młode pędy żyta - zielony
  • kora dębu - czarny
  • sok z buraków - różowy.

Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika - łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa.

Od tego czasu powstało wiele technik zdobienia, a sama pisanka doczekała się wielu kuzynek, takich jak drapanka, kraszanka, czy oklejanka. Warsztaty Tworzenia Pisanek to jedyna w swoim rodzaju możliwość bezpośredniego zetknięcia się z wieloletnią tradycją i okazja do stworzenia własnej pisanki!

PISANKA OKLEJANA BIBUŁĄ (OKLEJANKA)

Potrzebne materiały:

- nożyczki

- jajo styropianowe (nie martw się jeśli nie posiadasz zrób je sam z gazet lub dowolnych niepotrzebnych kartek)

- klej

- bibuła- rożne kolory lub gruba kolorowa nić

Sposób wykonania:

Bibułę tniemy na 1,5 cm paski. W palcach skręcamy z paska sznurek (na początek z każdego koloru po jednym sznurku). Bierzemy jeden sznurek do ręki i zwijamy go w palcach w kółeczko (w muszę ślimaka). Spód styropianowego lub zrobionego samodzielnie jajka smarujemy klejem i przyklejamy kółeczko. Kontynuujemy owijanie sznurkiem nie zapominamy o posmarowaniu jajka klejem. Kolory sznurka z bibuły zmieniamy według własnej woli. Dociskamy sznurek, aby nie był widoczny styropian na jajku. Kiedy jesteśmy blisko końca naszej pracy, znów w palcach zwijamy kółeczko i przyklejamy je na czubku jajka. Owijamy pisankę, aż nie będzie widać styropianu. Na pisankę możemy ponaklejać koraliki, i inne ozdoby. I tak powstanie piękna własnoręcznie wykonana pisanka.

 

PISANKA W CEBULAKU (DRAPANKA)

Potrzebne materiały:

- jaja świeże

- garnek

-woda

-łupiny z cebuli

- cyrkiel lub ostre narzędzie

Sposób wykonania:

Do garnka wlej wodę, włóż łupiny cebuli zagotuj wodę. Następnie jajka włóż do garnka gotuj 10 minut. Po tym czasie wyjmij je do zimnej wody. Osusz jajka ręcznikiem papierowym. Wyszły pięknie barwione kraszanki, aby je ozdobić weź cyrkiel do ręki lub ostre narzędzie i zrób dowolne wzory.

 

PISANKA W CEBULAKU (KRASZANKA)

Potrzebne materiały:

- jaja świeże

- garnek

-woda

-łupiny z cebuli

- szklanka z białkiem

- koperek

- tymianek

- pietruszka

- 20 cm rajstopy lub podkolanówki

Sposób wykonania:

Do garnka wlej wodę włóż łupiny cebuli zagotuj wodę.

Jajka umyj w wodzie wysusz.

Przygotuj 20 cm podkolanówki lub rajstopy.

Następnie zawiąż supeł na jednym końcu rajstopy.

Włóż jajko do rajstopy, a na nim połóż listek koperku (wcześniej zanurz go w białku) i mocno zwiąż drugi koniec rajstopy z jajkiem.

Przygotuj drugie jajko włóż do rajstopy, a na nim połóż listek tymianku (wcześniej zanurz go w białku) i mocno zwiąż drugi koniec rajstopy z jajkiem.

Przygotuj trzecie jajko włóż do rajstopy, a na nim połóż listek pietruszki (wcześniej zanurz go w białku) i mocno zwiąż drugi koniec rajstopy z jajkiem.

Tak przygotowane jajka włóż do gotującej wody z łupinami cebuli. Po 10 minutach wyjmij je i osusz. Efekt cię zaskoczy.

 

  

 

ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ PRACY I RADOŚCI Z WYKONANYCH PISANEK

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem