fb youtube
Strona główna Aktualności

JEDWABNE ODDAŁO HOŁD BOHATEROM PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO

zdjęcia artykułu 22
2020-03-09 12:20 | Opublikował: Adrian Górski | Ilość wyświetleń: 3916
Foto

„O Mario, Królowo Polskiej Korony, błogosław pracy naszej i naszemu orężowi. O spraw, Miłościwa Pani, Patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym i Twym wizerunkiem”

Słowa modlitwy żołnierzy
Narodowych Sił Zbrojnych

 

            Niedziela 09 marca 2020 roku była dniem, w którym mieszkańcy Gminy Jedwabne włączyli się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Punktualnie o godzinie 9:30 w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, rozpoczęła się uroczysta msza święta, koncelebrowana przez ks. dziekana Jerzego Dembińskiego oraz gościa ks. Andrzeja Mikuckiego. Podczas homilii często padały słowa podkreślające wiarę, jako źródło siły do walki i przetrwania, jako źródło nadziei nie tylko samych walczących, ale też ich prześladowanych rodzin. Ksiądz dziekan podkreślił swoją radość z faktu, że uroczystość została zorganizowana z inicjatywy mieszkańców, a obecność wielu ważnych gości, których za każdym razem, jest wśród nas coraz więcej, jeszcze bardziej podnosi jej rangę. Jest wyrazem naszego hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, przywiązania do wiary, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Doniosłego charakteru dodał udział licznych pocztów sztandarowych, a przepiękny śpiew dziecięcej grupy, wspomaganej grą na gitarze przez ks. Serafina Kaliszewskiego, uświetnił modlitwę zgromadzonych licznie wiernych.

Bezpośrednio po zakończonej liturgii, uczestnicy uroczystości przemieścili się do parku miejskiego, gdzie przed Pomnikiem Sybiraka odśpiewany został Hymn Polski, przemówienia wygłosili:

Adam Mariusz Niebrzydowski – Burmistrz Jedwabnego,

Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,

Marek Olbryś – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego,

Dariusz Syrnicki – Wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wśród gości znaleźli się również Piotr Modzelewski- radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Kazimierz Polkowski i Wiesław Olszewski- radni Powiatu Łomżyńskiego oraz Andrzej Górski- przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem wraz z radnymi. Delegacje złożyły kwiaty oraz zapalono znicze.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem