fb youtube
Strona główna Aktualności

100 rocznica odzyskania niepodległości

zdjęcia artykułu 24
2018-11-16 10:20 | Opublikował: Konserwator strony | Ilość wyświetleń: 2781
Foto
W dniu 11 listopada 2018r. w naszej gminie, tak jak i w całej Polsce, świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godzinie 9:30, celebrowaną przez Ks. Jerzego Dembińskiego – Proboszcza naszej parafii. Po mszy św. przedstawiciele powiatowej i gminnej władzy samorządowej, księża, dyrektorzy szkół, ich uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy gminy pod przewodnictwem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem, Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Jedwabnem oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem. zebrali się przy Pomniku Sybiraka w centrum miasta. 

O godzinie 11:00 rozbrzmiały dzwony kościelne, a niebo rozświetlone zostało 100 sztucznymi ogniami wystrzelonymi na cześć naszej Ojczyzny. Uroczystość otworzył Burmistrz Elekt Jedwabnego - Adam Niebrzydowski, który nakreślił rys historyczny 123 lat niewoli Polski, etapy odzyskiwania niepodległości i głównych bohaterów.

Następnie uczniowie Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych  w Jedwabnem zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: P. Stanisława Żebrowskiego, P. Eweliny Konopki i P. Katarzyny Sobuty.  

Przy pomniku złożone zostały kwiaty będące wyrazem naszej wdzięczności tym wszystkim, którzy wywalczyli Polsce niepodległość. Kwiaty złożyli:

  • Delegacja Rady Powiatu z Panem Burmistrzem elektem na czele,
  • Delegacja Rady Miejskiej w Jedwabnem,
  • Delegacja Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich reprezentowana przez Panią Irenę Kuklińską,
  • Delegacja Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem,
  • Delegacja Szkoły Podstawowej w Nadborach,
  • Delegacja Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych im. Papieża Jana Pawła II w Jedwabnem,
  • Delegacja koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jedwabnem,
  • Delegacja 21. Drużyny Harcerskiej „AGAPA Pomocna Dłoń”.

 Uroczystość była podniosła i wzruszająca. Pomimo ostrego wiatru wszystkich rozgrzewało poczucie narodowej dumy, dającej nadzieję na lepszą, optymistyczną przyszłość.

                                                                          

 

                                                                                    Opracowała:  Ewelina Konopka

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem