fb youtube
Strona główna Gmina

XVII Międzynarodowy Marsz Zesłańców Sybiru

zdjęcia artykułu 4
2017-10-19 11:58 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 2171
Foto

Dnia 8 września 2017 roku uczniowie klas trzecich Publicznego Gimnazjum im Papieża Jana Pawła II w Jedwabnem po raz kolejny wzięli udział w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. W marszu uczestniczyła również Pani A. Ożarowska - zesłanka na Sybir wraz ze swoimi córkami Danutą i Ireną. Jego uczestnikom towarzyszyło hasło „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”.
XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru to cykliczne wydarzenie, które utrwala pamięć o tragicznych losach polskich obywateli zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w.
Uczestnicy marszu spotkali się o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim i przemaszerowali do kościoła pw. Ducha Świętego. Ulicą Świętojańską, Branickiego i Piastowską przeszły tysiące osób.
W uroczystościach brali udział nie tylko Sybiracy z Polski, ale także osoby represjonowane, sybiracy łagiernicy i żołnierze AK, mieszkający na Wschodzie, na terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii. Oficjalny wieniec od całej społeczności Sybiraków złożył Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków. W imieniu delegacji szkolnych wieniec złożyła Pani Jadwiga Szczypiń - podlaski kurator oświaty.
Obchodom towarzyszyła m. in. wystawa „Polacy w Kazachstanie 1936-1956. Wspomnienia i pamiątki ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru”, którą można było zobaczyć w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru. Ponadto Muzeum Wojska udostępniło wystawę „Listy z czasów wojny”.

Opracowanie: Elżbieta Kalinowska

 

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem