fb youtube
Strona główna Aktualności

Afrykański Pomór Świń w Mocarzach

zdjęcia artykułu 17
2017-08-07 08:11 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 4102
Foto
Dnia 04.08.2017 r. (piątek) w jednym z gospodarstw w miejscowości Mocarze, gm. Jedwabne wykryte zostało ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wprowadzone zostały wszelkie procedury związane z likwidacją choroby i ochroną innych gospodarstw. W gospodarstwie utrzymanych było 11 szt. trzody chlewnej. Większość świń padła , lekarze weterynarii uśpili tylko 3 szt. Zwierzęta odebrała firma utylizacyjna , z którą gmina ma podpisaną umowę na odbiór i utylizację padłych zwierząt na terenie gminy Jedwabne. Skażona pasza i ściółka zostały zutylizowane,następnie całe gospodarstwo odkażono. Do akcji przystąpiły: służby weterynaryjne, policja, straż pożarna , pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jedwabnem.
Przed wjazdem do miejscowości rozłożono maty dezynfekcyjne, zabezpieczane i nasączane środkiem dezynfekcyjnym przez straż pożarną. Obowiązuje organicznie jazdy do 20 km/h.

Obecnie w Starostwie Powiatowym w Łomży trwa posiedzenie Sztabu Kryzysowego, w którym biorą udział odpowiednie służby i samorządowcy. Omówione zostaną procedury oraz działania mające na celu likwidację i zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF na terenie naszej gminy i powiatu. Zostanie także wydane rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF. Musi je wydać Wojewoda Podlaski, bo obowiązkowo wyznaczane w takich przypadkach obszary - zapowietrzony i zagrożony wychodzą poza teren powiatu łomżyńskiego. W tym tygodniu we wszystkich gospodarstwach w strefie zapowietrzonj rozpoczną się perlustracje, czyli wizyty lekarzy weterynarii, którzy będą sprawdzać czy są w nich chowane świnie, ile ich jest, w jakich są przetrzymywane warunkach. Przede wszystkim lekarze weterynarii będą pobierać krew od zwierząt do badań laboratoryjnych na obecność wirusa ASF.

Wykryte w Mocarzach ognisko ASF jest już 67 ogniskiem tej choroby w Polsce i pierwszym na terenie powiatu łomżyńskiego. Afrykański pomór świń jest chorobą , która występuje wyłącznie u świń i dzików. Wirus ASF nie jest chorobotwórczy dla człowieka, ale w przypadku wystąpienia choroby u zwierząt powoduje olbrzymie straty gospodarcze.

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem