fb youtube
Strona główna Aktualności

223. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

zdjęcia artykułu 6
2014-05-06 11:02 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 2661
Foto
3 maja 2014 r. obchodziliśmy uroczyście 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej. Konstytucja wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne liberum veto i położyła podwaliny pod rozwój demokracji. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej.

Dzień 3 maja 1791 roku został oficjalnie nazwany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Wznowiono je ponownie w czasach II Rzeczypospolitej począwszy od  kwietnia 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zakazane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po 1946 r. święto nie było obchodzone w Polsce. Od 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt państwowych i religijnych.

Uroczystości poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Jedwabnem pod przewodnictwem Duszpasterza Naszej Parafii Księdza Dziekana Jerzego Dembińskiego. Rozpoczęła się ona o godzinie 9.30. W czasie homilii Ksiądz Dziekan podkreślił, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu. Pan Marian Paliwoda – członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży - wyrecytował 10 przykazań prawdziwego Polaka – patrioty. Po Mszy Świętej zgromadziliśmy się wszyscy na placu w centrum naszego miasta przy Pomniku Sybiraka. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem zaprezentowali montaż słowno – muzyczny poświęcony 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Towarzyszyły nam poczty sztandarowe:

1. Sztandar Szkoły Podstawowej imienia Adama Mickiewicza w Jedwabnem

2. Sztandar Publicznego Gimnazjum imienia Papieża Jana Pawła II w Jedwabnem

3. Sztandar Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych imienia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego

4. Sztandar Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jedwabnem

5. Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedwabnem

Pan Krzysztof Moenke - Burmistrz Jedwabnego powitał wszystkich, którzy zebrali się na uroczystości, by dać wyraz przywiązaniu do patriotyzmu i wartości zawartych w rozdziałach Konstytucji 3 Maja. Przybliżył okoliczności powstania Ustawy Majowej. Podkreślił, jak ważne jest wychowanie młodych ludzi w duchu patriotyzmu. Przytoczył słowa Tadeusza Różewicza, zmarłego przed kilkoma dniami wybitnego poety, zwanego Noblistą bez Nobla, który definiując pojęcie ojczyzny napisał w wierszu, że „ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, to jest ta mała najbliższa ojczyzna” . Ojczyzna to „miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom, (każde) podwórko, a nawet  las na horyzoncie” . Pan Burmistrz zauważył, że na początku, gdy jesteśmy mali, ojczyzna  to nasze radosne dzieciństwo i piękna młodość spędzona bez problemów.  „Ojczyzna się – wówczas -  śmieje”. „Gdy stajemy się starsi, bardziej odpowiedzialni, gdy rozumiemy więcej, wówczas Ojczyzna wymaga od nas więcej mądrości, zaangażowania i odpowiedzialności. Czasem za Ojczyznę trzeba nawet oddać życie. Z jej imieniem na ustach umierali powstańcy w czasie powstania kościuszkowskiego, listopadowego czy styczniowego. Za ojczyznę ginęli Polacy w czasie I i II wojny światowej. Do Ojczyzny tęsknili zesłańcy na nieludzką syberyjską ziemię. Znamy ich z imienia i nazwiska. Niektórzy z nich wrócili i są wśród nas. Wielu zostało jednak na stepach  Kazachstanu”. Pan Burmistrz stwierdził następnie: „Ja jestem stąd, z mojej małej ojczyzny. W Jedwabnem chodziłem do szkoły podstawowej, tutaj kończyłem liceum, tutaj są moje korzenie. To jest ta moja „mała i najbliższa Ojczyzna”. Ona coraz bardziej kwitnie i rozwija się we wszystkich sferach życia. Całe swoje serce i pracę wkładam w jej rozwój, bo to mój obowiązek i to moja powinność. Cieszę się, jak moja mała ojczyzna pięknieje z każdym dniem. Mnie szczególnie zależy na ojczystym kraju, na tradycji, dokonaniach naszych przodków, kulturze i patriotycznym wychowaniu. To przecież od nas samych zależy, w jakim otoczeniu będziemy mieszkać, żyć  i pracować. Pamiętajmy więc o tym nie tylko w dniu wielkiego święta polskiej myśli konstytucyjnej, ale również podczas każdego codziennego dnia pracy. Pamiętajmy o takich wartościach, jak historia naszej małej ojczyzny, duma narodowa i wartości ogólnoludzkie. Dziś bowiem to właśnie patriotyzm i świadomość narodowa dają nam naszą własną tożsamość i chronią przed zatraceniem we współczesnym  świecie. Dbałość o historię i naszą „małą ojczyznę” staje się więc szczególnie istotnym elementem zachowania pamięci i tożsamości narodowej. Służmy ojczyźnie swoją mądrością, swoją wiedzą, pracowitością i wszystkimi umiejętnościami, w które wyposażył nas Bóg”.

Wiązanki z biało - czerwonych kwiatów złożyli: Pan Krzysztof Moenke - Burmistrz Jedwabnego i Pan Andrzej Górski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedwabnem, Pani Helena Karwowska - Prezes Związku Sybiraków w Jedwabnem i Pan Marian Paliwoda – Członek Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Pani Barbara Dmoch – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem wraz z Panem Wiesławem Domitrzem, Pani Ewa Frączek – Dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem wraz z P. Izabelą Załuska – wicedyrektorem szkoły, a także przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jedwabnem i Prawa i Sprawiedliwości. Kwiaty złożyli również harcerze Dwudziestej Pierwszej Drużyny Starszoharcerskiej „AGAPA – Pomocna Dłoń” oraz II Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Zielony Płomień”. Znicze od Państwa Danuty i Mieczysława Długołęckich zapalili uczniowie Zespołu Szkół w Jedwabnem. Państwo Danuta i Mieczysław Długołęccy ufundowali ponadto z okazji uroczystości trzeciomajowych wiązankę z biało - czerwonych kwiatów przy tablicy poświęconej Zesłańcom Sybiru w kościele parafialnym i wieniec przy Grobie Nieznanego żołnierza na miejscowym cmentarzu, który złożyli uczniowie Zespołu Szkół w Jedwabnem w przeddzień uroczystości.

Kończąc swoje wystąpienie, Pan Burmistrz podziękował wszystkim, którzy odpowiedzieli na jego zaproszenie i przybyli na uroczystości 3 maja, bo jest to także wyraz troski o dobro naszej małej społeczności i wyraz patriotycznej obywatelskiej postawy. Podziękował uczniom, pocztom sztandarowym i wszystkim zgromadzonym, którzy rozumieją, jak wielką wartość we współczesnym świecie mają  takie wartości jak patriotyzm, szacunek dla historii i pamięć o tych wszystkich, którzy ginęli za Ojczyznę.

Uroczystości z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Jedwabne miały niezwykle podniosły i uroczysty charakter.




Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem