fb youtube
Oświata Harcerstwo

HARCERSTWO JEDNĄ Z DRÓG ROZWOJU MŁODEGO CZŁOWIEKA

2009-01-13 12:33 | Opublikował: Admin | Ilość wyświetleń: 23560
Związek Harcerstwa Polskiego jest coraz bardziej widoczny w naszym otoczeniu. Po wielu latach znów w szkołach i na ulicach możemy oglądać młodych ludzi w mundurach harcerskich.

W naszej gminie funkcjonują dwie drużyny harcerskie: 2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Zielony Płomień” oraz 21 Drużyna Harcerska „Agapa-Pomocna Dłoń”, które w oparciu o roczne programy starają się poznać i wzbogacić swoim działaniem środowisko, w którym żyją. Warto więc przybliżyć czytelnikowi te dwie grupki dzieci i młodzieży, które z dumą zakładają mundur i rogatywki oraz z szacunkiem przypinają krzyż harcerski, mając świadomość jego powagi i symboliki. Podczas zbiórek omawiane są postacie i ich znaczenie związane bezpośrednio z harcerstwem, np. życie i działalność Olgi i Andrzeja Małkowskich – pionierów skautingu w Polsce, Roberta Baden - Powella – twórcy skautingu, Leona Kaliwody – organizatora harcerstwa w Łomży, ks. Kazimierza Lutosławskiego – twórcy krzyża harcerskiego. Wiele mówi się również o historii Polski opartej przede wszystkim na wzorcach heroicznej odwagi i poświęcenia harcerzy (obrona wieży spadochronowej, Szare Szeregi i ich wiodące postacie podczas II wojny światowej, itp.). Są to wzorce godne poznania i naśladowania.

Drużyny chętnie biorą udział w świętach szkolnych, państwowych, np. 3 Maja, 11 Listopada, a także kościelnych (procesje, marsze, warty przy grobach żołnierskich podczas 1 i 2 listopada).

Małgorzata Modzelewska
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl
1
Array ( [szablon_kategorie] => page-kategoria.tpl [szablon_wiadomosci] => page-wiadomosc.tpl )