fb youtube
Strona główna Aktualności

Uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jedwabnem

zdjęcia artykułu 19
2019-05-07 14:23 | Opublikował: Edyta Krystowczyk | Ilość wyświetleń: 1744
Foto

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Jedwabnem w intencji Ojczyzny oraz poległych za jej wolność. Homilię wygłosił ks. Dziekan Jerzy Dembiński przypominając, że 3 Maja to nie tylko rocznica uchwalenia konstytucji, ale także uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nieodłącznie wiąże się z polską historią. We mszy św. udział wzięli Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski wraz z małżonką, Radni Rady Miejskiej w Jedwabnem, Dyrektorzy Szkół, Sybiracy, harcerze, strażacy, licznie zgromadzeni wierni oraz poczty sztandarowe.
Po zakończeniu Mszy Świętej odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych oraz mieszkańców pod pomnik Sybiraków, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze.
Następnie po uroczystościach w centrum parku, zebrani przeszli do M-GOK w Jedwabnem, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej w Jedwabnem przygotowali montaż słowno-muzyczny dotyczący historycznych wydarzeń uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Podczas swoich wystąpień Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski oraz Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, odnieśli się do wydarzeń z tamtego okresu. Podkreślili, że Konstytucja 3 Maja z 1791 roku to jedna z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie i pierwszą w Europie. Konstytucja dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej, wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wprowadzała w Rzeczpospolitej wolność wyznania, natomiast religią panującą pozostawał katolicyzm. Stanowiła ona swoisty dowód na to, że Polska weszła na drogę naprawy ustroju oraz wzmocnienia władzy państwowej.
Obecnie 3 Maj zajmuje drugie miejsce zaraz po Święcie 11 Listopada. Przypomina nam wysiłki patriotów, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa chylącego się ku upadkowi. Dostarcza nam też wiele wzorów do naśladowania, daje przykłady zachowań patriotycznych.
Po części oficjalnej Burmistrz oraz organizatorzy uroczystości zaprosili wszystkich zgromadzonych na gorący posiłek.

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl