fb youtube
Oświata Zespół Szkół Samorządowych w Jedwabnem

XVIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

zdjęcia artykułu 7
2019-02-15 12:55 | Opublikował: Edyta Krystowczyk | Ilość wyświetleń: 520
W dniu 7 września 2018 roku młodzież Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnym w Jedwabnem wraz z opiekunem - Panią Anną Kuklińską, po raz kolejny wzięła udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.
W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczny Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru odbył się pod hasłem "Przez Sybir do niepodległej". Przeszedł ulicami podlaskiej stolicy już po raz osiemnasty. Jego celem było utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.
W tym dorocznym wydarzeniu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób – Sybiracy i ich potomkowie, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze oraz goście z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi i innych krajów. Organizatorami marszu był m.in.: Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Opracowała: Anna Kuklińska
logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-420 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl
1
Array ( [szablon_kategorie] => page-kategoria.tpl [szablon_wiadomosci] => page-wiadomosc.tpl )